Project Description

Tuzla Patent

Günümüzde birçok kişi ya da kurum ürettiği buluşun koruma altına alınması için çaba sarf etmektedir. Bunun için de gerekli müracaatlar ile patent alınabilmektedir. Patent, bir buluşu simgeleyen ve koruma altına alınmasını sağlayan özel belgelerdir. Üretici kişi, almış olduğu patent ile çok önemli haklara da geçiş sağlamaktadır. Üretimi ve yaratıcılığı destekleyen en önemli unsurlardan olan patent ile buluşların koruma altına alınması mümkün hale gelebilmektedir. Bu nedenle birçok kurum ya da kuruluş da patent almak için başvurularda bulunmaktadır.

Patentin Vereceği Haklar Nelerdir?

Patent sahibi kişi, almış olduğu patent ile birçok önemli avantaja sahip olabilmektedir. Patent satılabilme, miras bırakılabilme, devredilebilme, ipotek ettirebilme gibi çok önemli hakları buluş sahibi kişiye verir. Bunun yanında insanlar patent sayesinde ürettiği malın diğer kişi ve kurumlarca üretilmesini, kullanılmasını ve satılmasını engelleyebilmektedir. Vereceği lisanslar ile istediği kişilere de ürünün üretilme, satılma ve kullanma gibi haklarını devredebilmektedir. Tüm bu özellikler neticesinde de birçok insan ya da kurum patent başvurularında bulunmakta ve süreci takip etmektedir.

Patent Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Buluş sahibi kişi, buluşunun yeni olduğu ispat etmek zorundadır. Dünya üzerinde bulunan herhangi bir buluş ile sadece birkaç teknik detayın farklı olması, patent belgesinin kişiye verilmemesine neden olabilir. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurularda, başvurulan buluşun incelemeye alınması ve tüm süreçlerden başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Yoksa kişi ya da kurum buluşu adına patent sahibi olamayabilir. Bu konularda bir avukat ya da uzman kişilerden yardım almak patentin alınabilmesi konusunda yardımcı olabilmektedir.

Tuzla’da Patent Alma İşlemleri

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ve önemli yerleşim merkezlerinden birisi olan Tuzla’da insanlar tarım, hayvancılık ve sanayi gibi kollar ile geçimlerini sağlamaktadır. Özellikle sanayi konusunda Tuzla patent uygulamalarında gelişim gösteren bir ilçedir. Üretmiş olduğu ürünün haklarının korunmasını sağlayan ve büyük bir kolaylık sağlayan patentler ile çok daha verimli süreçler geçirmek mümkündür. Bu nedenle Tuzla patent konusunda da sürekli olarak bilinçlenen bir yaşam merkezi olarak gözükmektedir.