Project Description

Sarıyer Patent

Bir icadı simgeleyen ve yasal haklar ile korunmasını sağlayan belgeye patent adı verilmektedir. Ülkemizde patent başvurusu alan ve başvuruyu onaylayıp patent veren kurumun adı ise Türk Patent Enstitüsü’dür. Üretimin, yaratıcılığın korunması konusunda büyük bir teşvik kaynağı olan patentin çıkarılması buluşu ve buluş sahibini koruyan önemli bir belge olarak kalmaktadır. Dünya üzerinde patent verilme sayısı ile gelişmişlik düzeyinde ciddi bir benzerlik vardır. Patent sahibi olan buluşların fazla olduğu ülkelerde gelişmişlik düzeyinin yüksek olduğu görülmektedir. Yaratıcılığı ve üretimi destekleyen bir formda olan patent belgesi için birçok kişi ya da kurum ürünlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Patent İçin Verilen Haklar Nelerdir?

Patent sahibi kişi sahip olduğu buluşu devredebilir, miras bırakabilir, , ipotek gösterebilir, satabilir ve lisans yöntemi ile başkaları ile paylaşabilir. Bunların yanında buluşun kopyalanması, taklit edilmesi ve izinsiz kullanılması da mümkün değildir. Vermiş olduğu bu haklar nedeni ile birçok buluş sahibi buluşu için patent alma işlemlerine başvurmaktadır.

Patentlerin Devredilme İşlemi Nasıl Olur?

Patentin devredilmesi için patent sahibinin ve patenti devralacak kişilerin anlaşması gerekmektedir. Bu işlemler patentin sicil kaydına işlenmektedir. Devir yapabilmek için bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır;

  • Devir sözleşmesi
  • Devir alan şahıs veya tüzel kişilik resmi evrakları
  • Vekaletname
  • Devir harç dekontu

Patentlerin devredilmesi yöntemi ile birçok kişi ya da kurum çok daha iyi bir iş görebilir. Bu nedenle patent devri sık yapılan bir eylem olarak gözükmektedir. Devir işlemlerinde uzman bir kişi ya da avukat bulundurmak, sözleşme açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Sarıyer’de Patent Alma İşlemleri

İstanbul’un eski yerleşim yerlerinden birisi olan Sarıyer’de üretimi hızlandırma, güçlendirme ve kolaylaştırma anlamında patent alma işlemleri görülmektedir. Oldukça işe yarar bir durumda olması Sarıyer patent alma işlemlerini hızlandırabilir. İnsanların ya da kurumların buluşları adına oldukça fazla ilgi gösterdiği bu durum ile Sarıyer patent alma işlemleri hız kazanmaktadır. Kişi ve buluşun haklarını koruma konusunda büyük kolaylıklar sağlayan patent sistemi ile birçok kişi ve buluş daha güvende olacaktır.