Project Description

Sancaktepe Patent

İcat sahipleri, buluşlarını koruma altına almak ve yasal haklarına sahip olabilmek için patent belgelerine ihtiyaç duyarlar. Patentlerin vermiş olduğu yasal haklar neticesinde oldukça koruyucu süreçler yaşamak mümkün durumdadır. Ülkemizde patent alabilmek için öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmak ve patentin süreçlerden olumlu bir şekilde ayrılması gerekmektedir. Patentin alınması ile buluş sahibi birçok hakka sahip olmaktadır.

Patent Alınamayan Durumlar Nelerdir?

Her patent başvurusu ne yazık ki olumlu olarak sonuç kazanmayabilir. Bu duruma buluşa çok yakın olan bir patent sahibi buluşun olması ya da patentin hiçbir şekilde alınamayacağı bazı durumlar neden olabilir. Buluşa çok yakın olan bir başka patent sahibi buluşu ancak gerekli araştırmaların yapılması ile bulmak mümkündür. Ancak bunun yanında buluşun bazı nitelikleri taşıması patent almasını engelleyen durumlara neden olabilmektedir. Bu özellikler şu şekilde anlatılabilir;

  • Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları
  • Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları
  • Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar
  • Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usulle
  • İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri
  • Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar
  • Bitki çeşitleri veya hayvan ırkları ile bitki veya hayvan üretimine yönelik esas olarak biyolojik işlemlerdir.

Sancaktepe’de Patent

İstanbul’un Anadolu yakasındaki yeni ilçelerinden birisi olan Sancaktepe, günden güne büyüyen ve gelişen bir yaşam merkezi olmaktadır. Özellikle sürekli olarak gelişim gösteren sanayi faaliyetleri ile büyük bir gelir kaynağı yaratmaktadır. Sanayi faaliyetleri konusunda birçok insanın buluşlarının güvencesi yine patent belgeleri olmaktadır. Bu nedenle Sancaktepe patent alma konusunda ciddi bir ilgi sahibidir. Buluş sahipleri buluşlarının yasal haklarını elinde bulundurmak ve birçok hakka sahip olmak için patent başvurularında bulunmalıdır. Bu sebepten dolayı Sancaktepe patent alma işlemlerinde Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmak gerekmektedir. Yapılan başvurular neticesinde de üretilmiş olan ürün patent belgesi almaya hak kazanabilir.