Project Description

Kağıthane Patent

Yaşadığımız dönemde birçok kişi ya da kurum ürettiği, icat ettiği buluşun koruma altına alınması için uğraş göstermektedir. Bunun için de yasal işlemler ile patent alınabilmektedir. Patent, bir buluşu simgeleyen ve koruma altına alınmasını sağlayan belgelerdir. Buluş yapan kişi ya da kurum, almış olduğu patent sayesinde çok önemli haklara da erişmek olmaktadır. Üretimi ve yaratıcılığı destekleyen en önemli elementlerden birisi olan patent ile buluşların koruma altına alınması mümkün hale dönüşür.

Patentin Kazandırdığı Haklar Nelerdir?

Patent sahibi kişi, almış olduğu patent ile birçok önemli hakka da ulaşmış olmaktadır. Patent satılabilme, miras bırakılabilme, ipotek ettirebilme gibi çok önemli hakları buluş sahibi kişiye tanıyabilir. Ayrıca insanlar patent sayesinde ürettiği malın diğer kişi ve kurumlarca üretilmesini, kullanılmasını ve satılmasını engelleyebilmektedir. Vereceği lisanslar ile istediği kişilere de ürünün üretilme, satılma ve kullanma gibi haklarını devredebilmektedir. Tüm bu haklar ve güvenceler neticesinde de birçok insan sanayide olan üretimi desteklemek ve kolaylaştırmak adına buluş yapmaya ve buluşları patent ile korumaya başlamaktadır.

Patent Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Buluş sahibi kişi, buluşunun yeni olduğu ispatlamak ile mükelleftir. Dünya üzerinde bulunan herhangi bir buluş ile sadece birkaç teknik detayın farklı olması, patentin alınamamasına neden olabilir. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurularda, başvurulan buluşun incelemeye alınması ve tüm süreçlerden başarılı bir şekilde geçmesi oldukça önemli olmaktadır. Aksi halde kişi ya da kurum buluşu adına patent sahibi olamamaktadır. Bu konularda bir avukat ya da uzman kişilerden yardım almak patentin alınabilmesi konusunda büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Alınan vekil desteği ile patentin başvuru sürecinden alınıp korunma sürecine kadar profesyonel bir takip başlatılabilmektedir.

Kâğıthane’de Patent Alma

İstanbul’un en değerli ilçelerinden birisi olan Kâğıthane’de sanayi faaliyetlerinin gelişmiş olması hiç de sürpriz bir gelişme değildir. Özellikle sanayi konusunda Kâğıthane patent uygulamalarında gelişim gösteren bir ilçe konumundadır. Üretmiş olduğu ürünün haklarının korunmasını sağlayan ve büyük bir kolaylık sağlayan patentler ile çok daha verimli süreçler geçirmek mümkündür. Bu nedenle Kâğıthane patent konusunda da sürekli olarak bilinçlenen bir ilçe olarak gözükmektedir.