Project Description

Esenler Patent

Esenler beldesi, öncelikle Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros yani eski esenler ve Avas (Atışalanı) isimleri kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri ise eski tarihlerde Bizans’ın şaşalı devirlerinde İstanbul’un Türk’ler tarafından İstanbul fethine kadar Bizans köyleri olunca, Bizans İmparatorluğu’na bağlı çeşitli tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik derece de katkıda bulundular. Osmanlı döneminde Mahmutbey nahiyesi sayesinde içerisinde birer Rum yerleşim yeri olan Litros ve Avas adı köylerinin etnik yapısı bulunan, Lozan Antlaşması’yla değişti.

Cumhuriyet Dönemi Esenler

Cumhuriyet döneminde Esenler Patent Rum kökenli halkın Yunanistan’a göç etmesiyle boşalan köylere diğer Doğu Makedonya’dan gelen Türkler yerleştirdi ettirildi. Uzun yıllar mübadele köyü konumunda kalan Litros ve Avas adlarını 1930’lu senelerine kadar korudu.  1937 – 1940 yıllarında gerçekleştirilen değişik Litros-Esenler, Avas-Atışalanı olarak ismi Türkçeleştirildi. Esenler İlçemiz, tarihi eser bakımından oldukça zengin olmamakla beraber Bizans dönemi ve Osmanlı’ya ait çeşmeler, su kemerileri, su terazisi ve sebil gibi günümüze kadar ulaşan tarihi yapılarımız arasında bulunur. Avas Kemeri, Atışalanı Çeşmesi var, Atışalanı Sebili, Menderes Çeşmesi  diğer adıyla Litros Ayazması, Yavuz Selim Çeşmesi ve Nene Hatun Çeşmesi gibi ilimiz Esenler’ deki tarihi diğer eserlerin kitabeleri, süre içinde bozulduğu  için yapım tarihleri hakkında önemli ve kesin bir bilgi vermek mümkün değildir.

Patentin Önemi

Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok yenilik ve geliştirmelerin Esenler Patent patentle koruma altına alınarak bizim sayemizde, buluş sahiplerine milyonlarca lira para kazandırdığını biliyor muydunuz? Araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz süresince içerisinde bulduğunuz ve bulunan yenilikler için, Patent belgesi alarak koruma altına da alarak, 3. kişilerin kullanmasına engel olabilirsiniz, kendinize ve arkadaşlarınıza rakipsiz bir pazar oluşturabilir ya da yaptığınız teknik geliştirme sonucu aldığınız patent belgesini lisans yolu ile kiralayabilir, yeni bir gelir kaynağı seviyesi oluşturabilirsiniz. Rekabet üstünlüğü kazandıran paramız sermayenize ve Türk kültür değerlerinize sahip çıkma konusunda biz sizin için her daim ve hep yanınızdayız. Patent konusunda oldukça deneyimli olan markalarımız ile çalışabilir ve hizmet alabilirsiniz.