Project Description

Bayrampaşa Patent

İstanbul’un cezaevi ile ünlü olan kentidir. 11 mahallesi olan ve yaklaşık 273 bin yerleşik nüfustan oluşan bir yerleşim merkezidir. Nüfusu gün içinde neredeyse 1 milyona yaklaşmaktadır. Bayrampaşa, doğusunda Eyüp, batısında Esenler, güneyden Zeytinburnu, kuzeydoğuda ise Gaziosmanpaşa ile çevrilidir.

Bayrampaşa Nüfusu ve Yerleşimi

Bayrampaşa Patent günümüzde 11 mahalleden ve 273 bin yerleşik nüfustan oluşan bir yerleşim yeri olan Bayrampaşa; iş, eğitim, kültür, alış-veriş ve önemli bir ulaşım noktasını da bünyesinde barındırmasından ötürü nüfusu gün içinde 1 milyona yaklaşıyor. Eyüp’ün bir semti olan Bayrampaşa’ya 1990 yılında artık ilçe statüsü verilmiştir. Bugünler de çağdaş bir kent görünümünde olan Bayrampaşa’nın tarihi ise şu şekilde anlatılabilir. Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanmakta olan tarihi Bayrampaşa ilinde 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u kuşatması esnasında, askeri yığınak ve karargâh yerleri olarak seçilmiş, daha sonra ise savunma amaçlı kullanılmış, bölgeye askeri hastane, kışla ve sığınaklar yapılmıştır.

Tarım ve Kültür

Mimar Sinan tarafından yapılan İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan ve o dönemde aktif durumda iken şimdi aktif olmayan temiz su kanallarına, binaların atık su giderlerinin hatalı bağlanması sonucunda semtte kolera salgını baş göstermiştir. Bayrampaşa Patent Salgına  da bağlı olarak oldukça çok sayıda insan yaşamını yitirmiştir. Zamanın yöneticileri tarafından, Sağmalcılar adı verilen insanların zihinlere kolera sözcüğüyle birlikte özdeşleştiği düşünülerek, Dördüncü Murad’ın sadrazamlarından olan Bayram Paşa’nın burada bir hayvan ve tarım çiftliği sahibi olmasından da esinlenilerek Sağmalcılar adında olan il, 1971’de Bayrampaşa olarak değiştirilmiştir.

1970 yılı öncesinde tarıma dayanan bir ekonomisi var olan Bayrampaşa, 1970 senesi ve sonrasında hızlı kentleşmeye bağlı olarak yoğun göç sonunda, ekonomisi ile sanayi ve ticaret ağırlıklı bir ilçe konumunda olmuştur. Ağır bir sanayisi bulunmayan Bayrampaşa beldesinde, sanayi; yedek parça, otomobil tamiri, kalıpçılık, elektrik elektronik parça üretimi, hırdavat alet üretimi, plastik döküm, soğuk demir işlemesi gibi talaşlı üretim, tekstil benzeri alanlara yönelmiştir. Gününüzde ise Bayrampaşa’da tarım alanı mevcut değildir. Patentli ürün alımı yapmak isterseniz düşünebilirsiniz. Patent almak için buluşlarınız konusunda destek almak isterseniz danışabilirsiniz.