Project Description

Başakşehir Patent

Başakşehir öncelikle Küçükçekmece İlçesi’ne bağlı iken Başakşehir ilçesi, Kayabaşı, Ziya Gökalp, Güvercintepe, Altınşehir ile Şahintepe yerleşimleri olan bir ilçe.  Mehmet Akif Mahallesi’nin TEM’in kuzeyinde kalan bölümüyle Sazlıdere Baraj Gölü’nün batısında, doğusunda ve güneyinde kalan kesimleri Şamlar Köyü, Esenler İlçesi’ne bağlıdır. Başakşehir Büyükçekmece İlçesi’ne bağlı Bahçeşehir yerleşimlerini de kapsayan ve yaklaşık 10434 Hektarlık yeni bir ilçe.

Başakşehir Mevkii

194 bini aşkın insan nüfusuyla Başakşehir’in kuzeyinde ve kuzeybatısında bulunan Arnavutköy, kuzeydoğusunda ise Sultangazi, güneyinde Avcılar, Küçükçekmece ve Bağcılar, doğusunda Esenler ilçesi, batısında ve güneybatısında ise Esenyurt beldesi bulunmaktadır.

Başakşehir, İstanbul’un bir ilçesidir. 2008 yılında Küçükçekmece ilçesinden ayrılarak ilçe yapılmıştır. Denize kıyısı olmayan Başakşehir Patent ili, kuzeyde Arnavutköy ile kuzeydoğuda Eyüp, doğuda Sultangazi ve Esenler beldeleri, güneyde Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile güneybatıda Esenyurt ilçeleriyle çevrilidir.

Tarihi ve Özellikleri

İlin kurulduğu anlatılan bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu bölgenin Osmanlı zamanındaki ismi Azatlık ‘tır. Bu zamanda, Osmanlı Devleti’nin barut ihtiyacı ise buradan karşılanmaktaydı. Daha sonra, Altın şehir – Kayabaşı hattı da başta olmak üzere bölgeye Resneli Çiftliği denmiştir. Başakşehir Patent Çiftlik içerisinde ve çevresindeki arazilerin parsellenmesi sayesinde ve imara açılmasıyla birlikte ilçenin bugünkü mahalleleri de oluşmuştur. İstanbul’da bilinen ilk yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası bu ilçenin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde kuşanmıştır. Mağarada alt paleotik  zamandan kalan ait kalıntılar ve Bizans döneminden bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Fakat ağır bir tahribata uğramıştır. Mağaranın güneyindeki taş ocakları yarığı birçok yerli sinema filmine zaman mekân olmuştur. Şamlar bendisi ve baruthanesi de Osmanlı döneminde yapılmış ve günümüze gelmeyi başarmıştır.

İlçede bulunan sosyal yaşam alanlarımız şu şekildedir;  Başak Konutları Sular Vadisi ve Türkiye’nin en büyük yapay olan göleti olan Bahçehir ilinde bulunan gölet ve çevresindedir. Bahçeşehir ve Başak Konutları’nda ise sosyal ve kültürel yerler mevcuttur. Ancak en sorunlu bölge ise Altınşehir bölgesinde henüz altyapı çalışmaları bile zamanında başlamamış ve yapılmamıştır. Türkiye’nin en büyük stadyumu ise burada ve adı Atatürk Olimpiyat Stadıdır..