Project Description

Bahçelievler Patent

Bugünkü Bahçelievler’in geçmişine baktığımız zaman, tarihi kalıntılardan, Bizans dönemindeyken yerleşime başladığı bölgedeki kalıntılardan da anlaşılmaktadır. Osmanlı Döneminde ise Osmanlı’nın ilk başkenti olan Edirne ile İstanbul arasındaki yol güzergâhında bulunması sebebi ile sokak isimlerinden anlaşıldığı gibi önemli bir yer tutmaktadır. Örnek verirsek Eski Edirne Yolu veya yol üzerinde rastlanan köprülerden Çobançeşme, Ayamama Deresi üzerinde yapılan adı Mimar Sinan Köprüsü ve çeşme, Soğanlı ’da bulunan halen daha yolun altında kalmış çeşme vari kalıntılardan iki başkent ve Avrupa illeri ile olan ilişkilerde önemli bir yer tuttuğu da anlaşılmaktadır.

Bahçelievler Bugün ve Dün

Gelişen kentleşmenin sonucu bugün adı E5 karayolu olan Londra Asfaltının kuzeyinde kalan alan Kartaltepe mevkii ve Osmaniye mahallelerinin E5 karayolu yönlerinden kuzeyinde kalan kısımları ise birleştirilerek Bahçelievler Patent Mahallesi ihdas edildi. Aynı yıllarda Kocasinan köyü ve Yeni bosna köyünün Belde Belediyesine dönüştürüldü. Kocasinan köyü ili belediyesi olduğunda Cumhuriyet, Kocasinan Merkezi, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler mahallelerine dönüştü. Yeni bosna köyü belde belediyesi olunca Çobançeşme, Fevzi Çakmak, Hürriyet, Yeni bosna Merkez ve Zafer mahalleleri haline dönüştü. Bugünkü Bahçelievler ilçesinin bulunduğu bu mevkii de üç ayrı belediye yönetimi vardı. İstanbul Belediyesi, Yeni bosna Belediyesi, Kocasinan Belediyesi. 1980 yılında ülke yönetimine el konulduktan sonra sıkıyönetim kararı ile İstanbul Belediyesine bağlı Bakırköy, Kocasinan ili ve Yeni bosna Şube Müdürlükleri oluşturulmuştur. 1984 yılında yürürlüğe giren 3030 sayılı yasa ile Bakırköy ilçe belediyesi 1992 yılı süresinde Bakırköy mevkiinden ayrılmıştır. Bahçelievler beldesi sonradan Bahçelievler İlçe Belediyesine dönüştürülüp bırakılmıştır.

Osmanlı Döneminde Bahçelievler

Osmanlı Dönemi’nde Bahçelievler Patent bu bölgenin ormanlarla kaplı olması ve tarıma müsait olması nedeniyle avlanma ve mesire yerleri olarak kullanıldığı halen günümüze intikal eden çeşmelerden, Siyavuşpaşa Köşkü gibi kalıntılardan anlaşılmaktadır. 1917’den sonra şimdiki Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya gibi ülkelerin Osmanlı yönetiminden çıkması sonucu o bölgelerde yaşayan insanlar Türk kökenli Osmanlı yurttaşlarının Türkiye’ye bu göçü sebebi ile ağırlıkta olan Yeni bosna ve Kocasinan köylerine de yerleştirilmiş. Tarım ve hayvancılık özellikle bu bölgenin yaşam kaynağını olmuştur.