Project Description

Bağcılar Patent

Bağcılar ili, Osmanlı dönemi zamanında Rum ahalisinin yaşadığı Mahmutbey Nahiyesinin köylerinden biriydi. Mahmutbey Nahiyesi 1950´li yıllar süresinde içinde jandarma karakolu, sağlık merkezi, eczanesi, postanesi, elektrik birliği, sineması, misafirhanesinden tutunda köy muhtarlığı ve okul müdürlüğü lojmanına kadar bulunan bir köy konağına sahipti. 1990´lı yıllara gelindiğinde ise hiç bir alt yapısı olmayan, çamur içinde yüzen sokakları ve caddeleriyle büyük bir köy hüviyetine bürünmüştü.

Şimdiki Bağcılar

Bağcılar patent, 1992 yılına kadar Bakırköy Belediyesi´ne bağlı olan bir yerleşim birimi iken Kirazlı, Güneşli ve Mahmutbey semtlerinin birleştirilmesi sonucu 3806 sayılı hükümlü yasa ile müstakil belediye ve ilçe haline getirilmiştir.

Tarihi Eserleri

Bağcılar içerisinde bulunan Kaşıkçı Çeşmesi; Bugün bulunan Beltaş Kumaş Fabrikası´nın altında kalan bu çeşmemiz, konaklama hanı, hamam ve su sarnıcı ile ufak bir külliye gibiymiş. Avrupa’dan gelen tüccar kişiler ve gezginler bu yerde konaklar ve bu konaklama esnasında İstanbul Şehremini´nden, şehre girmek için izni alırlardı.

  • Çifte Gelinler Çeşmesi ise tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Mimar Sinan modeli kesme taştan yapılmış olan çeşmede birbirlerine ters yolda bulunan hayvanların ve insanların ayrı ayrı su içebileceği bölümler dahi bulunmaktaydı. Ayrıca bu çeşmenin yanında yolcuların cuma ve bayram namazı kılması içinde bir minber de bulunmaktadır. Bu çeşmeden bugün zamanlarımızda herhangi bir kalıntı mevcut değildir. Aynı zamanda Mahmutbey Mahallemizde Osmanlı Dönemi´nden kalma Acı Çeşme, Burmalı Çeşme, Hüseyin Ağa Çeşmesi ve Demirli Çeşmeleri hala hizmete devam etmektedir.
  • Tavukçu Köprüsü; Bugünkü Tavukçu deresinin üzerinde bulunan ve kesme taştan yapılmış kemerli bir köprü idi.
  • Tarihi Su Kemerleri ; Askeri sahamız içinde kalan 2 adet su kemeri halen daha mevcuttur.
  • Tarihi İpek Yolu; Tamimiyle düz kesme taşların yan yana dizilmesi ile asırlarca hizmet veren bu yolun taşları sökülerek köyün cami ve okul duvarında kullanılmıştır. Bağcılar Patent
  • Su Yolları : Halkalı Suları adındaki İstanbul´a su taşıyan 17 tane su yolundan bir tanesi de Bağcılar´dan gitmekte olup Hekimoğlu Ali Paşa Vakıf Suları adı altında bilinmektedir.