Project Description

Avcılar Patent

Avcılar İlçesinin doğusunda bulunan Küçükçekmece gölünün ve Küçükçekmece İlçesinin, batısında Yakuplu ile Esenyurt, kuzeyinde ise Bahçeşehir  ve yine Küçükçekmece şehri; güneyinde ise Marmara denizinin çevrelemiş olduğu ve yaklaşık 3.600 hektar, şöyle ki 36 milyon metre karelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Avcılar Ve Osmanlı

Osmanlı Devleti 1453 yılında İstanbul’un fethi ile şehirde baya önemli gelişmeler oldu. Fatih Sultan Mehmet İstanbul ve çevresindeki Rum Ahalisine zulüm yapmayıp, onlarla uyum içerisinde birlikte yaşamayı düşünerek, onların haklarını koruyan yasalar çıkardı. Ayrıca savaş sırasında zarar gören yerleri tez elden imar edilme emri verdi. Avcılar patent Gofla deresinin ağzındaki bu küçük balıkçı köyü savaştan zarar görmese bile Ayazmasının düzeltilmesi için para harcandığı belirtilmiş, Küçükçekmece’ye bağlanan yolun devamlı kullanılan bir yol olması nedeniyle yol düzenlemesi yapılmıştır.

Avcıların Tarihi Kültürü

Osmanlıların Bizansı yenmesi ile birlikte İstanbul’un çevresine Türkler yerleşmeye başladılar. Türkler Büyük ve Küçükçekmece iline yerleşirken Gofla isimli deresinin ağzına yerleşmek istemiyorlardı. Türklerin eski yıllardan beri gelen geçim kaynakları, tarım ile hayvancılığa dayandığı için bu balıkçı köyünde oturmak istemediler. Sarayın ve ahalisinin yiyecek ve giyecek ihtiyacı çoğunlukla dışarıdan karşılanmaktaydı. Öncelikle son yıllarda gemilerle getirilen mallar Küçük çekmece ve Gofla Deresine boşaltılıyordu. Rumların balıkçıların köyünde, getirilen mallar ve nimetler için kullandıkları depoları vardı. Ambarın bekçiliğini yapan askeri bir komutan bu balıkçı köyü halkına Yunan Krallığı’nın kurulmasıyla pek ilgilenmemişlerdir.  1877-1878 yıllarındaki Türk ve Rum savaşında herhangi bir taraflı tutum içerisine girmemişlerdir. Bu şahıs buraya Aminagos adını vermiştir. Ancak burası fazla gelişmemiş olduğu gibi kalmıştır. Bu çiftliğin ortasından da geçen küçük bir yol gittikçe genişlemiş ve Küçükçekmece köprüsüne bağlanmıştır.

Alibey Çiftliğinde kullanılan Osmanlı padişahlarının avlanma kulübeleri, Osmanlı döneminden kalma çiftlik harabeleri, sahil şeridi boyunca çok keyifli yürüyüş alanları vardır. İstanbul Üniversitesi içerisinde “ketova” denilen bir bölge firuzköy ve göl çevresi boyunca günübirlik piknik alanları insanı ferahlatıyor. Avcılar patent sahilde kesiminde yat limanı marina, çeşitli balık lokantaları, yazları entel pazarı, yine sahil tarafında gelecek kuşaklara bir eser bırakır.